Võilill- päikesekiir sinu saunalaval
Hea saunasõber!
Käesoleva hooaja staar, võilill, astub lavale. 😀 Seda ka otseses mõttes – saunalavale!
Eestlasena teab igaüks, kui väärtuslikud on ravimtaimed. Lapsepõlves oleme ikka joonud kõhuvalu korral kummeliteed, mis alati aitas, eriti koos ema paiga. 🙂
Minu jaoks on saunamaailm tihedalt seotud taimemaailmaga, sest saunaruum on suurepärane koht, kus taimetarkusi kasutada. Niiske ja soe keskkond aitab taimeomadustel paremini mõjule pääseda. Lisaks tavapärasele vihale on mitmeid muid võimalusi, kuidas taimi saunas kasutada – alates taimeteedest ja tinktuuridest kuni saunasoolade, tuha, mee ja kehamääreteni. Samuti kasutatakse eri taimi leotisteks, tõmmisteks, mähisteks, kompressideks, mudimiseks, tossutamiseks, linadeks ning loomulikult vihtlemiseks.
Saunakogemust on võimalik rikastada igal aastaajal – vastavalt hooajale nopi värskeid õisi või kasuta kuivatatuna. Rõõmu ja kasu on mõlemal juhul ühepalju!
Praeguseks on nurmenuku ja toominga aeg läbi. Mõlemad on imelised saunataimed, aga iga päev ilmub metsa alla midagi uut ja küllus kasvab suure mühinaga.
Võilille ei tasu kunagi alahinnata. Kuigi teda ei saa kuivatada ega viha sisse panna, saab võilillepärjaga ikka sauna minna. On mitmeid võimalusi, kuidas seda päikesepoissi endaga sauna viia.
Avasta need 4 viisi, kuidas saad kasutada võilille saunakogemuse rikastamiseks.
1. TÕMMIS
Korja värsked võililled ja vala neile kuuma vett peale, et saada mõnus leotis. Võimalusel pane ämbrile kaas peale, see hoiab sisu kauem kuumana ja muudab tõmmise kangemaks. Mina panen enne sauna kütmist tõmmise ämbrid lavale valmis ja lasen neil seal seista umbes 4 tundi ehk praktiliselt kogu kütmise aja. Viska taimed ämbri sisse lahtiselt või keera marli sisse, sobib ka vana sokk. 🙂 Kui taimed on millegi sees, on neid lihtne enne kasutamist ämbrist välja võtta.
Soovitan sellist võililletõmmist kasutada jalavanniks ning juuste ja keha loputamiseks (see võiks olla viimane loputus, et võilille maagiline puudutus nahale jääks).
2. LEOTIS
Leotis käib külma vee sisse ja on hea, kui seisab üleöö. See võib olla näiteks silmapesukausis, mille saad sauna minnes kaasa võtta. Sellega saad nägu värskendada ja pärast jaheda leotisega end üle valada. Samuti võid leotise teha joogiveekannu ja saunas seda seespidiselt tarvitada.
3. SAUNAMESI VÄRSKETE VÕILILLEDEGA
Värskete taimedega mesi on üks minu lemmikuid, mida saunas peale määrida. Parima tulemuse saavutamiseks on Sul vaja vedelat mett, et seda saaks võililledega kokku mikserdada.
Soojenda mesi veevannis vedelaks, lisa värsked võililled ja mikserda ühtlaseks massiks. Pane purki, kaas peale ja vii sauna.
Kui puhastusrituaal on tehtud, siis määri mesi peale ja lase mõnusalt imbuda vähemalt üks saunaring, seejärel loputa sooja vee või tõmmisega maha. Võid valmistada ka segu, kus mikserdad võilillelehed vähese veega ja segad siis meega kokku. NB! Veega segu seisab vähem aega kui ilma veeta.
4. VÕILILLETEE
Ära unusta saunas juua! Võid lisada joogiveele kaunistuseks mõned võililleõisikud. Tee sisse sobivad nad samuti suurepäraselt.
Võilillel on palju raviomadusi, mille kohta leiad infot internetist või taimeraamatutest. See päikesepoiss on võimas puhastaja ja sobib sauna suurepäraselt. Kui sa ei tarbi võilille kuude kaupa järjest ja iga päev, pole vaja ületarbimise ohtu karta. 🙂
Mina rõõmustan alati, kui näen õue peal kollast võilillemerd, sest tean, kui palju rõõmu ja tervist see toob. 🙂
Soovin Sulle maagilist ja võilillerohket saunakogemust!
Sanna Vägi
Sannanaanõ Helen Moppel
saunanaine@helenmoppel.ee
+372 5222373