Raba maagia sauna
Hea saunasõber!
Nagu eelmises väärtuskirjas ka lubasin, seekord räägin enda isiklikust lemmikpaigast – rabast.
Raba kui sellist võib käsitleda väga mitmekülgselt, see on eriline ja ainulaadne looduslik keskkond, mis on olnud inimestele keerulistel aegadel pelgupaigaks. Neile, kes seda maastikku eriti ei tunne, võib ta näida hirmutav ja suisa nõidusliku või ohtliku paigana.
Seevastu neile, kes seda imelist paika tihti külastavad, on see kohake hoopiski looduslik lõõgastusspa. Raba teeb eriliseks ennekõike see, et seal puuduvad ohtlikult mürgised taimed (NB! rabaga piirnevates metsades võib siiski leida taimi, mida korjata ei tohi!) ning sealne vesigi on täiesti ainulaadse koostisega.
Raba peetakse eriliselt rahustavaks keskkonnaks, isegi veidi hüpnotiseerivaks ja seega on selline paik hea sisemisteks kaemusteks ja oma meeletundlate aktiveerimiseks, selgeks nägemiseks ehk kolmanda silma avamiseks.
Samas koosneb raba paljudest ravimtaimedest ja puudest (samblikke ma seekord ei käsitle), mis toetavad hästi neid terviseseisundeid, mida on hea parendada läbi tervisesauna.
Nagu metsaski, saab ka rabas igal aastaajal harrastada korilust. Kõik, mis lume alt kättesaadav ja veel rohelist eluvärvi omab, on kasutatav ka talvisel perioodil.
Raba kuulsaim taim sookail on küll pigem pruunika värviga, kuid temas on niivõrd palju lõhnaaineid, et isegi talvisel ajal on ta abiväge täis!
NB! Sookail on väga tugeva aroomi ja toimega taim, mõnel inimesel tekib sellest peavalu, samas võib ta olla ka peavalu leevendaja. Sookaili tuleb kasutada väheses koguses, tasapisi tundma õppides ning välispidiselt.
Taimede kasutamisest saunas olen muidugi ka varasemalt rääkinud, aga nagu öeldakse – kordamine on tarkus ema, seega tuletame meelde, mis on põhilised taimede kasutamise viisid just praegusel talvisel ajal:
TAIMEVANNID
Pane kuivatatud või just korjatud taimed kaussi, vala peale kuum vesi ning lase seista seni kuni soovid seda kasutada. Lisa juurde täpselt niipalju külma vett, et oleks mugav sinna sisse panna näiteks jalad, aga võib ka teha istevanni.
LEOTISED
Leotamine sobib ainult värskelt korjatud taimedele, ka talvel. Selleks vala taimedele peale kas külm või kuni toatemperatuuril vesi ning lase seista vähemalt 6 kuni 12 tundi. Sellist leotist võib kasutada nii näo, juuste kui ka keha loputamiseks, aga võib ka kasta vette käterätiku või saunamütsi ning panna see pähe, nii saad mõnusa jaheda kompressi nii juustele kui peanahale.
TÕMMISED
Kuivatatud või hiljuti korjatud taimedele vala peale keev vesi, kata paksu riidega, (nt käterätikuga) või pane anumale kaas peale, lase tõmmata vähemalt 15 minutit või kuni paar tundi.
Enne kasutamist kurna taimed välja ning kasuta nii keha kui ka juuste pesemisel ja loputamisel. Sellist tõmmist saad edukalt kasutada ka jala- või istevanniks.
NB! Tõmmisevesi on ka väga mõnus leili viskamise vesi ja annab saunaruumi nii head aroomi kui ka toetust hingamisteedele.
AURUD
Klassikaliselt on aurud ikka sellised, et tuleb teha taimetõmmis ja hakata seda auru sisse hingama. Auru tõhusaks toimeks kata pea lina või rätikuga ning hinga auru sisse.
NB! Ettevaatust, et aur ei oleks liiga kuum, vajadusel tõsta lihtsalt pea ämbrist kaugemale, vee jahtudes saad muudkui lähemale liikuda. Mida sügavam sisehingamine, seda enam on auru vägevam toime. Kui kasutad seda saunas, siis ole ettevaatlik kuuma veega ümberkäimisel.
LEILIVESI
Eelpool mainitud viisil saab just taimetõmmisest väga tõhusa leilivee, mis on nii tervistav kui ka aroomiteraapiline.
TAIMETEE
Iga eestlane teab ja armastab taimeteed ja saunas on need eriti mõjusad. 🙂
Jagan Sulle ka väikese tabeli, kus on mõned terviseseisundid, mida on hea saunas olles leevendada ning vastava raba ravimtaime mõju teemade järgi:
Loodan, et see väärtuskiri on Sulle meeldetuletuseks, et raba on maagiline koht, kuhu võiks tihemini sattuda. Soovin Sulle märkamisi ja katsetusi saunas rabataimedega. 🙂
Näeme, ikka saunalaval!