Sirel
Hea Saunasõber!
Eelmisel korral kirjutasin võilille vägevatest kasutusvõimalustest saunas. Loodan, et said teada enda jaoks midagi uut. Muide, kui Sa oled minu jagatud teadmised pannud saunas praktikasse ja arvad, et mõju on väärt jagamist, siis pane mulle oma mõtted teele, soovi korral saad jagada ka laiemale ringile Saunanaise grupis Facebookis. Tunnen siirast rõõmu, kui minu saunasõbrad jagavad “ahhaa” momente taimede kohta, millest nad ei ole varasemalt mõelnud kui tervendajatest. Ometi olid ravimtaimed kunagi meie esivanemate jaoks peamised vahendid kõiksugu meele- ja kehamurede lahendamiseks.
Ma kutsun Sind avastama taimemaailma maagiat saunaruumis!
Unusta apteek, mine sauna ja võta taimed kaasa, tutvustan järgmist staari – SIRELIT.
Sireli kohta võiksid teada, et see on kasutatav nii sees – kui välispidiselt, kui nopid seda põõsalt, siis ära lase midagi raisku – oma otstarve on nii koorel, pungadel, lehtedel kui ka õitel. Kõige enam, kasutatakse siiski õisi, sest muud osad on üsna tugevatoimelised.
Sireliõied on looduslikud meeleolu parandajad, mis toovad rõõmu ja tasakaalukust ni kehalel kui meelele. Lisaks on sirel palaviku- ja krambivastane, valuvaigistav, higistamist soodustav ja rahustav.
Sirelist saab valmistada erinevaid taimerohtusid: tinktuuri. tõmmist, teed, õlisid, lõhnapatja jpm.
Oled sa aga varem kasutanud sirelit saunaruumis?
Mõned soovitused Sulle.
SIRELIGA VIHTLEMINE
Üks parimaid viise sireli kasulikkust nautida on vihelda end värske sirelivihaga. Sireli lehed ja õied vabastavad soojas leiliruumis oma vägevuse, keha ja vaim saab turgutatud ja kui Sul juhtub olema ka mure näiteks astma või kergema nohu või ninakinnisusega, siis saab seegi leevendatud. Sirel aitab leevendada depressiooni ja teisi hingehädasid ning aktiveerib maha surutud rõõmu Sinu sees.
SIRELIGA JALAVANN
Vanniks on mitmeid võimalusi.
Laota “sirelipilvekesed” leigesse vannivette ja pista jalad sisse. Võid valmistada ka tugevama tõmmise, kui paned sirelikobarad kaanega kaetud ämbrisse, valad kuuma vee peale ja jätad vähemalt neljaks tunniks seisma. Veelgi tugevama vannivee saad, kui valmistad hautatud tõmmise. Selleks tuleb sireliõisi “keeta” tasasel tulel umbes 10 minutit.
Need jalavannid aitavad leevendada stressi, vähendada ärevust ja parandada meeleolu, naha seisundit ja vereringet.
Võta see aeg, et istuda ja lõõgastuda vähemalt 20-30 minutit, nii tunned isegi PÄRAST jalavanni, et oled saanud sireliõitelt “pehme pai”.
SIRELI HÜDROSOOL
Pane suurde potti külma veega pestud sireliõied ja kata need veega, lisa samasse potti kuumakindel kauss, kuid ära lase veel kaussi sattuda. Kata pott tagurpidi asetatud kaanega ja aseta kaane peale jääkuubikud. Kuumuta madalal kuumusel, kuni aur kondenseerub ja tilgub kaussi, nii “sünnibki” sireli hüdrosool. Lase sel jahtuda ja vala eraldi nõusse ümber. Selliselt säilib see näiteks külmkapis olles kuni 6 kuud. Saunas pihusta hüdrosooli õhku või oma näole ja kehale ning lisa leilivette taastava, toetava ja rahustava atmosfääri loomiseks. Maagia!
SIRELI SAUNASOOL
Sega omavahel kuivatatud sireliõied ja kvaliteetne sool (kindlasti välista valge lauasool). Sobiva tekstuuri saad, kui jahvatad need näiteks kohviveskis. Saadud segu hõõru soojaks läinud ja niiskele nahale enne kui jõuad vihtlemiseni. Sool on puhastav nii keha, vaimu kui hingele. Olles end üleni sisse soolatanud, võiks sellega istuda vähemalt ühe leiliringi ja siis loputada. Muide, naised alustavad soola kehale määrimist vasakust jalatallast, liiguvad paremale jalatallale ning siis üle kogu keha, mehed teevad vastupidi – parem jalatald – vasak jalatald – kogu keha. Mineraaliderohke saunasool aitab nahka koorida, parandab vereringet ja ravib putukahammustusi, sirel vabastab oma toimed niiskes ja soojas saunas mitmekordselt –
lõõgastab, rahustab ja teeb lihtsalt rõõmsaks.
Puhastab ka kasututest mõttemustritest ning aitab vabastada kogutud pingekolded.
SIRELITEE
Sirelitee parim mõju on lõõgastus.
Soovitan alustada saunatamist hetkega, kus istud maha, võtad kogu aja ainult endale ja naudid taimeteele pühendumist.
Samuti võib teed juua nii saunatamise vahepeal kui ka pärast sauna. Tee valmistamiseks sobivad nii kuivatatud kui ka värsked õied. Sega need lihtsalt kuuma vee sisse ja lase tõmmata 10-15 minutit, kuni see omandab õrna sireli maitse ja aroomi. Sirelitee aitab leevendada köha ja bronhiiti, avades hingamisteid ja vähendades põletikku. Lisaks tugevdab see immuunsust, aidates kehal võidelda külmetushaiguste ja nakkustega.
Head jalutuskäiku loodusesse, koduaeda või vanaema juurde, kus alati on sirelid kaunistanud majaümbrust.
Sirelite õitsemise aeg on hetkel haripunktis ja oodata korjega ei maksa, sest see hakkab vananedes pudisema ja õied muutuvad pruuniks. Kui hoopis aega napib, et kõiki neid imelisi nippe kohe kogema minna, siis nopi sireliõied ja pista need sügavkülma ning kui õige aeg on käes, saavad nad olla abiks Sinu eriliseks saunakogemuseks. 🙂
Hüva maagilist leili!
Sanna Vägi
Sannanaanõ Helen Moppel
saunanaine@helenmoppel.ee
+372 5222373