Koduste vahenditega juuksehooldus saunas!
Jätkan ka oktoobrikuus oma traditsiooni – jagan Sinuga nippe, kuidas lihtsate ja koduste vahenditega lüüa särama oma hing ja ihu. Ihu puhastumise üle arutlesin eelmises väärtuskirjas.
Täna jagan, kuidas ühe saunaskäiguga võib lisaks puhtamale kehale teha pai ka oma peale ja juustele.
Alusta algusest – kaitse oma pead kuumuse eest, sest see ei talu ei kuuma ega külma. Saunatamine on palju mõnusam, kui kuum leil peanupule liiga ei tee. Kui Sa saunamütsi pähe panemist ei ole seni tähtsustanud, siis soovitan järgi proovida – see on kohe täitsa teine tera. Muide, saunamüts võib olla ükskõik milline villane müts. Veelgi parem – kasta müts enne saunalavale istumist külma vette ja pane pähe, peanahal on turvaline ja mõnus!
Saunas on juustega tegelemiseks palju võimalusi: peanaha puhastus, juuste toitmine ehk juuksemaskide kasutus ja peapesu ning loputus. Kirjutan igast hoolitsusest natuke lähemalt.
Peanaha puhastus
Peanahka saad puhastada näiteks söögisooda, saunasoola (kui on peene tekstuuriga sool), tuha või meega.
Võta sobivat vahendit sõrmeotstega ning määri niiskele ja soojale peanahale, ringjate liigutustega masseeri kogu peanahk läbi.
Kui Su juuksed on pigem kuivemapoolsed, siis tuhk ja sooda võivad need veelgi kuivemaks teha, sel juhul kasuta pigem mett.
Juuste toitmine
Saun on väga soodsate tingimustega koht, kus tasub teha toitvaid ja hooldavaid maske. Soe ja niiske keskkond teeb juuksed toitainetele eriti vastuvõtlikuks. Ise tehtud – hästi tehtud, valesti ei saa siin midagi minna, tuleb vaid meeles pidada, et munavalget ei lisata maski koostisosade hulka. Siin on minu 2 lemmikut versiooni juuksemaskist:
Muna-meemask
(kogus arvestatud poolpikkadele, keskmise paksusega juustele)
3 munakollast NB! kindlasti munavalget mitte kasutada, see läheb soojas tükki ja jääb juustesse kinni!
2 spl mett
1 tsitruse mahl ( sobivad kõik tsitruselised, mahla saab ka käsitsi välja pressida ning kivid eemaldada)
Lisa vajadusel vett, sega kõik koostisosad omavahel, ühtlasemaks konsistentsiks võid ka natuke vahustada.
Nõgesemask
(kogus arvestatud poolpikkadele, keskmise paksusega juustele)
3 tassi/ klaasi nõgeselehti
3 munakollast
½ klaasi vett
Lisa kõik koostisosad blenderisse, oota kuni segu on ühtlane ja pole enam suuri tükke.
NB! Segu võib ka sõelast läbi lasta peale blenderdamist, paksu massi saad määrida hoopis näole.
Praegu saab veel nõgeselehti loodusest noppida ja pista sügavkülma.
Maski saab edukalt teha ka kuivatatud nõgeselehtedest, sel juhul vala nendele kuum vesi peale ja lase seista umbes 15 minutit.
Maski määri ikka niisketele juustele ning lase sel mõjuda vähemalt 15 minutit, parima tulemuse saavutamiseks kasuta näiteks ühekordset dušimütsi ja keera sellele omakoda mõni rätt peale, nii saad ka leili võtta, samal ajal, kui rätiku all toimub saunamaagia. 😉
Juuste pesemine
Ennemuiste pesti juu
kseid tuhaga ja seda võib ka tänapäeval teha. Samuti võib pesuks kasutada söögisoodat, küll aga ei pruugi need kuivadele juustele sobida.
Minu enda vaieldamatuks lemmikuks on saanud MUNA “ŠAMPOON”
Sarnaselt eespool kirjeldatud maskile saab valmistada ka juuksešampooni.
3 munakollast NB! kindlasti munavalget mitte kasutada, see läheb soojas tükki ja jääb juustesse kinni!
1 tsitruse mahl ( sobivad kõik tsitruselised, mahla saab ka käsitsi välja pressida ning kivid eemaldada )
vajadusel lisa vett, sega kõik koostisosad omavahel, võid natuke ka vahustada.
Šampooni peale kandmisel võiks juuksed olla ikka niisked, võid seda hoida kauem peas ja saad ka nii juuksemaski efekti kätte. See variant on lausa kolm ühes – juuksed saavad niisutatud, toidetud ja puhtaks.
NB! Kõik retseptid, kus on koostisosana tsitrused sees: silma tilkudes võivad hakata silmad kipitama, aga midagi halba see ei tee, tuleb vaid loputada rohke veega.
Juuste loputamine
Pestud ja niisutatud juuksed loputa mõnusa sooja veega ning lõpetuseks soovitan mina taimetõmmisega viimane loputus teha. Taimetõmmise saad kas vihtade leotuse veest või siis tee eelnevalt valmis kange taimetee. Väga mõnus on piparmündi või kaselehtedest tõmmis, aga tegelikult sobivad igasugused taime – ja puude veed.
Tõmmise valmistamiseks kalla taimed (nii kuivatatud kui värsked) üle keeva veega, jäta vähemalt pooleks tunniks seisma ning siis võta taimed välja (kurna näiteks läbi sõela) ja ongi mõnus loputusvesi valmis!
Juuksemaske saab teha väga mitmetest koostisosadest, mida loodus meile kingib. Taimemaskid on üks võimalustest, mida Sinule siin oma lemmikutena kirjeldasin.
Otse loomulikult saab neid väga edukalt kasutada ka duši all või vannis käies. 🙂
Põnevat katsetamist ja hüva leili Sulle!