Kuidas teha saunaskäik eriti kasulikuks?
Sannarohket septembrikuud, sannasõber!
Tänapäeval arvame, et saun on koht, kus inimesed käivad ennast pesemas. Tegelikult on saunaskäik midagi palju enamat – saun on terviseasutus ning seal käiakse puhastumas, mitte pesemas.
Pesemine on uue aja toiming, kus inimene tegeleb ainult naha pinnalt mustuse eemaldamisega. Puhastumine on see, kus “pesu” toimub kõikides kihtides – hing, keha, meel, vaim.
Kuidas siis käib eritasandiline puhastumine?
Vanad eestlased tundsid väga hästi saunaskäigu puhastavat väge.
Jagan Sinuga lihtsaid nippe, mida saad kasutada edukalt igas saunas.
Võimalusel võiks olla esimese saunakorra temperatuur mitte üle 80 kraadi. Kui lähed sauna, ära viska kohe leili. Istu täitsa niisama, lase vaikselt kuumusel mõjuma hakata. See on vaivahigi (vaevahigi) väljaajamine nagu Lõuna-Eestis tavatsetakse öelda.
Istu niikaua kuni higi on tulnud nähtavalt naha pinnale, võid vahepeal käia väljas, uuesti sauna tulles oota taas kuni higi on naha pinnal ning alles siis hakka end leiliga hellitama.
Sellisel viisil avanevad naha poorid tasapisi ja nahk ei lähe stressi, nii on higistamine palju tõhusam. Kui kohe kuumaga lajatada, siis naha poorid hoopis sulguvad, naha esimene reaktsioon on stress, higistamise faasi jõudmiseks läheb kauem aega ja keha peab selleks rohkem tööd tegema.
Saunas seebiga pesemine on täiesti ebavajalik toiming.
Seda põhjusel, et keha puhastamine toimub läbi higistamise.
Kui naha poorid on korralikult avanenud, on aeg võtta appi lihtsad, aga väga tõhusad abimehed. Mina kasutan selliseid sügavpuhastavaid abilisi nagu
sool, tuhk, savi ja muda.
Vali üks neist üheks saunakorraks ja määri kogu keha sellega korralikult kokku. Kindlasti määri põhjalikult jalatallad ja varbavahed, siis liigu mööda keha muudkui ülespoole, ära jäta tegemata ka kõrvalestasid, sest nii jalataldades kui ka kõrvalestades on väga palju keha punkte, mis saavad nii stimuleeritud.
Soolaks sobib igasugune kvaliteetne söögisool, aga ära palun kasuta valget lauasoola! Valge lauasool on tugevalt töödeldud ning sisaldab lisandeid, mis kindlasti ei ole Sinu nahale head.
Kui soovid kasutada puhastumiseks tuhka, siis võta enne sauna kütmist see ahju alt välja ja sõelu läbi sõela söetükid välja. Lehtpuutuhk sobib suurepäraselt selle supertõhusa pesemisvahendi valmimiseks! 🙂
Savi saab ikka maa seest kui mõnel sugulasel Lõuna-Eestis külas käid ja head muda tuleb kaevandada mõnest tiigist või tee valik poest.
Ükskõik millist abimeest sellest loetelust kasutad, parima efekti saad siis, kui ennast sisse määrides jääd veel mõneks ajaks leilisoojusesse, et tervistavad toimeained saaksid imenduda. Loputada võid nii sooja kui leige veega end üle kallates või hoopis tiigis. Võid kasutada ka nuustikut, aga võta abiks ainult vesi või taimeleotis, seebi ja dušigeeli kasutamiseks ei ole mingit vajadust.
lles siis, peale korralikku puhastust, nagu eelnevalt kirjeldatud, on aeg asuda vihtlema. Vihast tulev tervisevägi saab juba puhtasse kehasse imbuda, see stimuleerib ning masseerib lihaseid ja vereringet.
Peale vihtlemist piisab vaid sooja/ leige veega loputamisest.
Kes eriti usin ja soovib maksimaalselt puhastumise võimalused ära kasutada, siis peale vihtlemist ja puhkamist end uuesti saunalaval ülesse soojendades võid kehale määrida mett.
Mesi on nii nahka toitev kui ka sügavpuhastav. Öeldakse, et nii sügavale kui mesi, teised puhastavad abimehed ei pääsegi. Eks see ole juba igaühe enda proovida ja tunnetada. Üks asi on kindel – meega määrimine on endale pai tegemine ja hool ning hellitus.
Kui oled end sisse määrinud, siis naudi veel leilikest, võta endale aega ja pärast loputa sooja/ leige veega, eriliselt hea oleks viimaseks loputusveeks teha taimetõmmis ja sellega end üle valada.
Nüüd oled Sa kindlasti puhastunud ja ilmselgelt saad isegi aru, et pesemine ei ole sellises saunas vajalik. 🙂
Kuidas aga oma juuste eest hoolt kanda ja saunamõju maksimaalselt ka neile pakkuda, sellest loed juba järgmise kuu väärtuskirjas.
Hüva leili Sulle!